SAS podporuje navýšení ocenění lékařské práce v Seznamu výkonů
Sdružení
Ambulantních Specialistů
České republiky
(dříve Sdružení
smluvních lékařů ČR)
pokračovatel
Spolku pokladenských lékařů, založeného v prosinci 1906
190 00 Praha 9
Vysočany, Pod pekárnami 243/6
registrace u MV
ČR VSC/1-7553/91-R
Kontaktní
adresa - Informační centrum - 190 00 PRAHA 9, U Elektry 82
Tel./fax:
284815504, 266311382
IČO: 48135941
E-mail: sslzpcr@mbox.vol.cz, kontakt@ssl.cz, sasp@sasp.cz,
kontakt@sasp.cz, http://www.ssl.cz, www.sasp.cz
Prohlášení:
Rada Sdružení ambulantních
specialistů ČR vyjadřuje podporu každému, kdo účinným způsobem dosáhne navýšení
nebo navýší kriticky nízké ocenění práce lékařů ve vyhlášce MZ ČR – Seznamu zdravotních
výkonů s bodovými hodnotami. Rada SAS ČR vyjadřuje uspokojení, že i vedení
ČLK začalo konečně prosazovat navýšení úhrad právě v Seznamu výkonů, neboť
zde jde o úhradu práce všech zdravotníků bez rozdílu typu vlastnictví
zdravotnických zařízení, ve kterých pracují. Rada SAS ČR doufá, že jde ze
strany vedení ČLK o první krok v začátku hájení zájmů všech lékařů, nejen
státních a nemocničních.
Zdůvodnění:
Rada Sdružení ambulantních specialistů ČR – stejně jako všichni informovaní zdravotníci v České republice – je hluboce znepokojena horšící se ekonomickou situací našeho zdravotnictví. Už v roce 2001 ukázaly zveřejněné materiály Ministerstva zdravotnictví ČR, že cenová hladina zdravotní péče v ČR je mezi 14 až 16% hodnoty péče v SRN, že se od roku 1990 nezvýšila a byla na posledním místě mezi státy EU (i přistupujícími včetně Řecka, Portugalska, Slovenska, Maďarska i Polska). Do dneška cenová hladina úhrady za výkony klesla na 12% průměru v EU, přičemž ceny materiálu a služeb se už evropské úrovni blíží nebo ji i dosáhly. Ocenění lékařské práce v Seznamu výkonů (kolem 130 Kč za hodinu před odvody, tj. cca 65,- Kč „čistého“) i práce sester jsou zoufale nízké, úhrada režie provozu zdravotnických zařízení stále nedostatečnější.
Rada SAS ČR dále připomíná, že pojistné za státní pojištěnce je 23% vybraného pojistného, náklady na péči o ně však činí 81% celkové částky.
Stále dobrá kvalita zdravotní péče v ambulancích i nemocnicích se udržuje jen za cenu velkého přetěžování lidí i přístrojů. Některé zdravotní pojišťovny se za tohoto stavu starají hlavně o svůj rozpočet na úkor poskytovatelů, kterým zpožďují i krátí platby nad rámec smluv a dohodnutých regulací.
Rada SAS ČR konstatuje, že nelze nadále tvrdit, že v našem zdravotnictví je peněz dost a že západní standardy péče je možné udržet jen šetřením a vrchnostenskou kontrolou výdajů. Je nesporné, že finanční nerovnováha není řešitelná dalším vykořisťováním zdravotníků, ale především vzájemně provázaným zvýšením plateb státu za jeho pojištěnce a zreálněním ocenění zdravotních výkonů včetně režie.
Pro takové řešení se naše sdružení hlasitě vyslovuje řadu let a rozhodně se stavíme proti dílčím řešením, která v minulosti nepřinesla žádnou nápravu, jako je např. nesystémové dotování lůžkové péče proti ekonomičtější péči ambulantní, brzdění zásadní transformace sítě nemocnic a řešení problému nezaměstnanosti jejím prostřednictvím s využíváním prostředků zdravotního pojištění.
Na spravedlivých a systémových řešeních finanční krize českého zdravotnictví je Rada SAS ČR připravena spolupracovat s každou zodpovědnou zdravotnickou i nezdravotnickou institucí a organizací.
I když je jasné, že řešení nastalé situace je možné pouze „splacením dluhu“ politiků vůči zdravotníkům, předem odmítáme akce, které by mohly proti sobě stavět lékaře (zdravotníky) a veřejnost (pacienty) a byly v rozporu s lékařskou etikou.
Z pověření Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR
MUDr. Zorjan Jojko – výkonný místopředseda