Novela zákona 20/1966 Sb. - nová práva pacienta na informace

Informace o novele Zákona č. 20/1966 Sb. , o péči o zdraví lidu

 

15.5.2007 vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 111/2007 novela zákona 20/1966 Sb.

Týká hlavně dvou oblastí:

1)        zdravotnické dokumentace a práv pacientů do zdravotnické dokumentace nahlížet a získat její kopie.

2)        České lékařské komory a České stomatologické komory ve vztahu k lékařům-cizincům. Tato druhá část se členů SAS netýká, proto ji dále neanalyzujeme.

 

Povinnosti vyplývající z části 1):

Je zde znovu definována povinnost zdravotnického pracovníka informovat pacienta či další osoby o účelu a povaze poskytované zdravotní péče u každého vyšetřovacího či léčebného výkonu, důsledcích, alternativách a rizicích. Není ale stanovena povinnost toto činit písemně.

 

A. Nová práva pacienta:

  1. možnost definovat osoby, které mohou být informovány o jeho zdravotním stavu a mohou nahlížet do jeho zdravotnické dokumentace jak za jeho života, tak po jeho smrti.

 

  1. možnost zakázat nahlížení do své zdrav. dokumentace a zákaz poskytovat informace komukoliv včetně osobám blízkým.

Přání pacienta dle bodu 1. a 2. musí lékař uvést písemně v dokumentaci a pacient to musí podepsat. Pokud pacient není schopen podpisu, je třeba další osoby, svědka, který toto písemně potvrdí včetně toho, že musí být písemně zaznamenáno, jakým způsobem dal pacient svou vůli najevo.

V případě, že není možno v plném rozsahu osobu blízkou informovat, či dát ji kopii ze zdravotnické dokumentace (např. rodiči , který je podezřelý z týrání dítěte) - vydáním informací by došlo k možnosti ohrožení příslušného pacienta, má právo zdravotnický pracovník toto odmítnout.

 

  1. nahlížet do zdravotnické dokumentace (v přítomnosti zdravotnického pracovníka). O každém takovémto nahlédnutí do dokumentace musíme učinit do dokumentace písemný zápis s podpisem pacienta (náležitosti viz níže). Zákon ale nestanoví termín, do kdy musíte nechat pacienta do dokumentace nahlédnout. To nám umožňuje sjednat si za tím účelem zvláštní schůzku a nemuset vyhovět vždy okamžitě, ačkoli bychom se tím dostali do časové tísně v rámci ordinační doby.

 

  1. pořizovat výpisy, opisy i kopie zdravotnické dokumentace. Termín - do 10 dní od obdržení žádosti standardně, za určitých podmínek nejdéle do 30 dní. O každém pořízení výpisu, opisu, či kopie je třeba učinit písemný zápis do dokumentace (náležitosti viz níže). Za výpis či kopii může lékař požadovat úhradu, která nesmí přesáhnout náklady spojené s jejich pořízením. Toto, samozřejmě, neplatí v případech, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

 

B. Nová práva osob blízkých pacienta:

1)       znát informace o zdravotním stavu pacienta, pokud to vyžaduje jeho zdravotní stav a pacient to nezakázal.

2)       pokud to pacient v době svého života nezakázal a zemřel, znát informace o jeho zdravotním stavu o příčinách smrti, výsledku pitvy, byla-li provedena, právo nahlížet do jeho zdravotnické dokumentace, pořizovat z ní výpisy, opisy a její kopie.

3)       i přes zákaz zemřelého pacienta nahlížet do jeho zdravotnické dokumentace (a pořizovat z ní opisy, výpisy i její kopie), pokud jsou v dokumentaci obsaženy informace důležité pro ochranu jejich vlastního zdraví nebo ochranu zdraví jiných osob.

 

Náležitosti záznamu o nahlédnutí do zdravotnické dokumentace, pořízení jejího opisu, výpisu z ní nebo její kopie:

O každé této situaci musí být v dokumentaci proveden písemný zápis obsahující:

- jméno, či jména, příjmení a datum (data) narození osob, které nahlédly, či pořizovaly opis, výpis, kopie

- rozsah, účel a datum nahlédnutí, či pořízení opisu, výpisu, kopie

- podpis zdravotnického pracovníka přítomného, či provádějícího opis, výpis, kopii.

- podpis osob, které do dokumentace nahlížely, či pořizovaly opis, výpis, kopii.

 

C. Komentář:

Domníváme se, že pro naprostou většinu ambulantních specialistů nepřináší uvedená novela moc změn, protože téměř vše vlastně plníme. Většina lékařů dává z každého vyšetření pacientovi zprávu z vyšetření, takže pacient vlastně ani nahlížet k nám do dokumentace nepotřebuje. Není pro nás problémem znovu vytisknout v případě žádosti pacienta či osoby blízké (která ale musí mít v dokumentaci písemně - s podpisem pacienta - vymezeno právo na toto a musí nám řádně prokázat svou totožnost) příslušný nález z počítače. Problém může činit novela v některých otázkách psychiatrům, poskytování informací jimi, event. nahlížení jejich pacientů do zdravotnické dokumentace má stanovenu řadu výjimek.

.

Chcete-li znát všechny podrobnosti tohoto zákona, dop. Vám najít si jej na   www.mvcr.cz – Sbírka zákonů - 2007 - částka 41.

 

 

 

MUDr. Zorjan Jojko a MUDr. Marie Duřpektová.