Novela stanov včetně změny názvu sdružení

Stanovy

 

Sdružení AMBULANTNÍCH SPECIALISTů

 

ČESKÉ REPUBLIKY

 

 

Část první

 

Obecná ustanovení

§ 1

Název sdružení

 

Sdružení, založené na základě zákona č 83/1990 Sb. o sdružování občanů ve znění zákona č. 300/1990 Sb., zákona č. 513/1991 Sb. a zákona č. 68/1993 Sb., řídící se stanovami schválenými sjezdy Sdružení v letech 1991 a 1993 a nesoucí název Sdružení smluvních lékařů zdravotních pojišťoven České republiky ( „SSLZP ČR“), od sjezdu v roce 1995 název Sdružení smluvních lékařů České republiky („SSL ČR“), nese usnesením sjezdu 3. dubna 2004 název Sdružení ambulantních specialistů České republiky (dále jen Sdružení, SAS ČR nebo SAS).

 

§ 2

Charakteristika a poslání SAS ČR

SAS ČR je nezávislá, zájmová, samosprávná a dobrovolná organizace lékařů, která své jednotlivé členy sdružuje bez ohledu na odbornost ve společném i osobním zájmu, vyplývajícím ze vztahu mezi nimi a všemi nositeli veřejnoprávního a komerčního zdravotního pojištění a dalšími smluvními i jinými partnery.

Posláním SAS ČR je hájit a prosazovat optimální odborné i ekonomické podmínky pro poskytování ambulantní zdravotní péče ve zdravotnických zařízeních, která jsou ve smluvním vztahu se zdravotními pojišťovnami s výjimkou ambulancí nemocnic.

 

§ 3

Sídlo SAS ČR

Sídlem SAS ČR je Praha 9 Vysočany, Pod Pekárnami 243/6 PSČ 190 00 (pobočná kancelář Praha 9 Vysočany, U Elektry 82/7 PSČ 190 00).

 

 

§ 4

Územní působnost SAS ČR

SAS ČR vykonává svou činnost na území České republiky v rámci své věcné působnosti specifikované v § 5; v mezinárodním měřítku reprezentuje své členy ve styku se zahraničními organizacemi, při získávání zahraničních zkušeností apod.

 

§ 5

Formy činnosti SAS ČR

1)      SAS ČR svou věcnou působnost vykonává:

-         zastupováním svých členů na všech jednáních s nositeli zdravotního a nemocenského pojištění a dalšími stranami včetně všech fází dohodovacích řízení,

-         účastí na smírčích řízeních mezi smluvními zdravotnickými zařízeními a zdravotními pojišťovnami,

-         jednáním s Parlamentem ČR, vládou ČR, ministerstvy a dalšími centrálními orgány a orgány státní správy a samosprávy,

-         účastí na tvorbě právních předpisů týkajících se péče o zdraví a výkonu povolání zdravotníka,

-         profesní spoluprací s ostatními zdravotnickými i jinými organizacemi,

-         navazováním a udržováním styků s obdobnými i jinými zahraničními organizacemi,

-         poskytováním bezplatných poradenských, informačních a kontrolních služeb svým členům,

-         pořádáním a organizováním odborných a vzdělávacích akcí pro své členy i širší zdravotnickou veřejnost,

-         vedením evidence svých členů,

-         hospodařením s prostředky SAS ČR,

-         další činností potřebnou k udržení chodu SAS ČR a k naplnění jeho poslání.

 

2)      Stanovy SAS ČR žádným způsobem neomezují právo kteréhokoli člena SAS samostatně jednat s výše zmíněnými institucemi při řešení individuálních problémů jeho zdravotnického zařízení.

 

§ 6

Právní subjektivita SAS ČR

SAS ČR má postavení právnické osoby.

Část druhá

 

Členství v SAS ČR

§ 7

Druhy členství v SAS ČR

Členství v SAS ČR je zásadně individuální, dobrovolné a může být i čestné.

 

§ 8

Řádné členství

Řádným členem SAS ČR se může stát každý lékař, který

1)      získal osvědčení ČLK opravňující ho k výkonu soukromé lékařské praxe, pracuje v nestátním ambulantním zdravotnickém zařízení a písemně se přihlásí a zaváže dodržovat podmínky a povinnosti vyplývající z členství,

2)      je buď samostatně výdělečnou osobou (s vlastním IČO a vlastním IČZ), nebo statutárním zástupcem ambulantního zdravotnického zařízení (v takovém případě může být členem SAS ČR i nelékař)..

 

§ 9

Čestné členství

Čestným členem SAS ČR se může stát každá fyzická osoba, jež nesplňuje podmínky stanovené v § 8, která však přispívá významným způsobem k činnosti a rozvoji SAS ČR. Čestný člen má všechny povinnosti a práva jako řádný člen SAS – s výjimkou práva volit orgány SAS ČR či být do nich na jakékoliv úrovni volen. Čestný člen nemá povinnost platit členské příspěvky. Rozhodnutím Celostátní rady SAS ČR (dále jen „Rady SAS ČR“) může být trvání čestného členství v SAS ČR časově omezeno.

 

§ 10

Vznik členství

Řádné členství vzniká na základě písemné členské přihlášky doručené Radě SAS poté, kdy je Radou SAS schválena a kdy byl uchazečem o členství zaplacen členský příspěvek. Obsah a podoba členské přihlášky je dána usnesením Rady SAS ČR, musí však jako přílohu vždy obsahovat doklad stvrzující splnění podmínek podle § 8 těchto stanov.

Čestné členství je udělováno předsedou SAS ČR na základě usnesení Rady SAS ČR nebo sjezdu SAS ČR. Návrh na udělení čestného členství v SAS ČR může podat kterýkoli jeho člen.

 

§ 11

Zánik členství v SAS ČR

Členství v SAS ČR zaniká:

-         písemným prohlášením člena o vystoupení,

-         vyloučením člena sjezdem SAS ČR,

-         úmrtím člena,

-         u řádného člena v případě, že přestane plnit podmínky podle § 8 těchto stanov,

-         u časově omezeného mimořádného členství uplynutím stanovené doby, není-li Radou SAS ČR prodloužena,

-         nezaplacením členského příspěvku za příslušný rok, nejpozději do konce roku následujícího,

-         zánikem SAS ČR.

 

§ 12

Vystoupení ze SAS ČR

Vystoupení ze SAS ČR nastává na základě písemného oznámení člena okamžikem jeho prokazatelného doručení Radě SAS ČR.

 

§ 13

Vyloučení ze SAS ČR

1)      O vyloučení ze SAS ČR rozhoduje sjezd SAS ČR na základě návrhu Rady SAS nebo na doporučení minimálně tří jiných členů. Člen, o jehož vyloučení jde, má právo se před hlasováním o jeho vyloučení k věci vyjádřit.

2)      Člen SAS ČR může být vyloučen jen se souhlasem alespoň dvou třetin členů SAS ČR na sjezdu přítomných.

3)      Důvodem k vyloučení, neurčí-li sjezd jinak, je závažné a prokázané hrubé porušení stanov SAS ČR nebo lékařské etiky, popř. opakované jednání proti zájmům SAS ČR a jeho členů. Tím se rozumí takové jednání, které ve svém důsledku může ohrozit společenskou prestiž SAS ČR, zpochybnit jeho poslání, ohrozit jeho důvěryhodnost nebo vést k oslabení SAS ČR či k jeho zániku.

4)      Písemné usnesení o vyloučení, podepsané předsedou SAS ČR a obsahující zdůvodnění tohoto rozhodnutí, se zašle vyloučenému členu a archivuje se po celou dobu existence SAS ČR.

5)      Vznikne-li podezření, že některý člen porušil stanovy SAS ČR nebo lékařskou etiku, příp. jednal proti zájmům SAS ČR a jeho členů ve smyslu odst. 3 tohoto paragrafu v době mezi dvěma sjezdy SAS ČR, je povinností smírčí, rozhodčí a kárné komise takové jednání přezkoumat a neprodleně výsledky svého šetření – včetně návrhu na opatření – předat Radě SAS ČR, která musí na svém nejbližším zasedání věc projednat. Bude-li provinění členu SAS ČR prokázáno, nebude-li však tak závažné, aby se Rada SAS ČR rozhodla navrhnout vyloučení jeho člena ze SAS ČR, bude provinivšímu se členovi SAS udělena důtka.

6)      V případě, že Rada SAS ČR udělí jednomu členovi postupně tři důtky, je její povinností na nejbližším sjezdu SAS ČR přednést návrh na jeho vyloučení ze SAS.

 

§ 14

Vzájemné nároky SAS ČR a člena SAS ČR po zániku jeho členství v SAS ČR

Zánikem členství končí všechny vzájemné vazby vyplývající ze členství – s výjimkou nároku SAS ČR na vydání majetku (jejž má bývalý člen v držení) a na doplacení všech členských příspěvků za celou dobu členství v SAS ČR.

 

§ 15

Členská práva

Členská práva řádných i čestných členů jsou zásadně rovná a stejná s výjimkou uvedenou v § 9. Členové SAS ČR mají zejména tato práva:

1)      účastnit se sjezdu SAS ČR,

2)      být přítomni na shromáždění složky SAS ČR, je-li ustavena,

3)      účastnit se práce v příslušné odborné sekci, pokud je zřízena,

4)      navrhovat kandidáty do všech orgánů SAS ČR,

5)      aktivně se podílet na činnosti SAS ČR,

6)      být informováni o činnosti a hospodaření SAS ČR,

7)      dát se zastupovat při jednáních a uzavírání smluv stranami podle § 5 těchto stanov,

8)      využívat služeb, které SAS ČR svým členům – včetně právní ochrany - poskytuje,

9)      obracet se se svými požadavky, návrhy a stížnostmi na orgány SAS ČR a vyžadovat jejich vyřízení,

10)  volit a být voleni do všech orgánů SAS ČR všech stupňů,

11)  účastnit se práce ve všech orgánech SAS ČR, do kterých byli zvoleni.

 

§ 16

Členské povinnosti

Každý člen SAS ČR – bez ohledu na formu členství – má rovné a stejné povinnosti s výjimkou uvedenou v § 9 a 10 těchto stanov, a to zejména:

1)      dodržovat profesní etiku a stanovy SAS ČR a usnesení jeho orgánů,

2)      řádně a včas platit členské příspěvky,

3)      hlásit Radě SAS ČR změny související s výkonem povolání včetně změn údajů uvedených v přihlášce do SAS ČR,

4)      vykonávat řádně a čestně svěřené a přijaté funkce a úkoly v SAS ČR.

 

 

Část třetí

 

Organizační výstavba SAS ČR

§ 17

Všeobecná ustanovení SAS ČR

Organizační výstavba SAS ČR sleduje územní princip i princip lékařských odborností.

 

§ 18

Články organizační výstavby SAS ČR

1)      Z hlediska územního principu mají členové SAS ČR právo – v souladu se zásadami formulovanými v těchto stanovách – zakládat krajské, okresní a městské složky SAS ČR s radou, předsedou, revizní i smírčí, rozhodčí a kárnou komisí, které jsou součástí SAS ČR a podřízeny Radě SAS ČR.

2)      V zájmu všech odborností mají členové právo zakládat odborné sekce s vlastními výbory i předsedou. Předsedové všech sekcí z každé odbornosti – ve smyslu dělení podle Seznamu lékařských výkonů s bodovými hodnotami, nejvýše však jeden lékař za každou odbornost – tvoří Celostátní výbor odborností SAS ČR (dále jen „Výbor odborností“).

 

 

 

 

§ 19

SAS ČR jako celek

Vztahy mezi složkami SAS ČR a jeho odbornými sekcemi a SAS ČR jakožto celkem jsou vztahy vertikální, v nichž rozhodnutí, usnesení a akty SAS ČR jako celku (nebo samy o sobě) jsou závazná pro nižší články organizační výstavby (tj. pro složky i pro odborné sekce SAS ČR), jejichž rozhodnutí, usnesení a akty musí být v souladu se závaznými rozhodnutími, usneseními a akty  SAS ČR jako celku, a to pod sankcí jejich neplatnosti.

 

§ 20

Orgány SAS ČR jako celku

Republikovými orgány SAS ČR jako celku jsou:

1)      sjezd SAS ČR,

2)      Celostátní rada SAS ČR (dále jen „Rada SAS“),

3)      Celostátní výbor odborností SAS ČR (dále jen „Výbor odborností“),

4)      revizní komise SAS ČR,

5)      smírčí, rozhodčí a kárná komise SAS ČR,

6)      předseda SAS ČR,

7)      místopředsedové SAS ČR: výkonný místopředseda a místopředseda-správce,

8)      pokladník SAS ČR.

 

§ 21

Sjezd SAS ČR

1)      Sjezd SAS ČR je nejvyšším orgánem SAS ČR a je tvořen všemi jeho členy.

2)      Usnesení sjezdu SAS ČR jsou pro všechny jeho členy závazná.

3)      Pravidla pro svolání a jednání sjezdu SAS ČR:

a)     sjezd svolává předseda SAS ČR nebo v jeho nepřítomnosti jiný člen Rady SAS ČR na základě jejího rozhodnutí, a to podle potřeby, nejméně však jedenkrát ročně. Mimořádně – do 60 dnů od doručení žádosti – je povinen jej svolat, požádá-li o to nejméně jedna třetina členů nebo revizní komise SAS ČR. Předseda SAS ČR má pak za úkol okamžitě svolat volební sjezd SAS ČR v případě podmínek uvedených v § 22 odst. 8. Nejméně 30 dnů před konáním sjezdu musí být zveřejněn termín, místo konání a program sjezdu na webových stránkách a v informačním bulletinu SAS ČR. Jednou svolaný sjezd již nelze odvolat z jiných důvodů, než je nezpůsobilost prostor, v nichž se má konat;

b)    sjezd SAS ČR ve všech případech - s výjimkou hlasování o zániku SAS ČR, změnách stanov a vyloučení člena SAS - přijímá svá rozhodnutí souhlasem nadpoloviční většiny přítomných členů. Ke změně stanov či vyloučení člena SAS je nutný souhlas více než dvoutřetinové většiny členů na sjezdu SAS přítomných; zánik SAS ČR je možný pouze při souhlasu alespoň dvou třetin všech jeho členů;

c)     sjezd zahajuje, řídí a uzavírá předseda SAS ČR, neurčí-li svým usnesením sjezd jinak;

d)    změny v navrženém programu sjezdu mohou být provedeny jen na základě sjezdem přijatého usnesení;

e)     o jednání sjezdu pořizují zapisovatelé zvolení sjezdem zápis, jehož součástí jsou také přijatá usnesení. Přílohou zápisu je prezenční listina s vlastnoručními podpisy všech přítomných členů. Zápis včetně všech příloh je vyhotoven a zveřejněn na webových stránkách SAS ČR nejméně do 30 dnů od data ukončení sjezdu. Všem členům musí být kopie zápisu rozeslána jako součást nejbližšího následujícího informačního bulletinu SAS ČR;

f)      zápis ze sjezdu musí obsahovat:

- místo a dobu konání sjezdu,

- jména členů návrhové komise,

- jména a vlastnoruční podpisy zapisovatelů, předsedy SAS ČR a předsedy revizní komise SAS ČR,

- návrh programu sjezdu, příp. jeho změn a výsledky hlasování o nich i o programu jako celku,

- všechna usnesení sjezdu s uvedením výsledků hlasování o nich;

g)     další pravidla jednání sjezdu mohou být upravena jeho jednicím řádem, který schvaluje sjezd.

4) Sjezd má zejména tato oprávnění:

-         volit s odvolávat Radu SAS ČR, předsedu SAS ČR, oba místopředsedy, pokladníka, revizní i smírčí, rozhodčí a kárnou komisi SAS ČR,

-         schvalovat, doplňovat a měnit stanovy SAS ČR, jeho řády a ostatní předpisy,

-         rozhodovat o členských příspěvcích a dalších platbách,

-         schvalovat roční účetní uzávěrku a rozpočet SAS ČR,

-         hodnotit činnost orgánů SAS ČR všech úrovní,

-         navrhovat a vyjadřovat se k podmínkám smluvních vztahů členů SAS ČR,

-         rozhodovat o všech dalších otázkách, jejichž posouzení si sjezd vyhradí

 

 

§ 22

Celostátní rada SAS ČR

1)      Rada SAS ČR je jeho výkonným orgánem v době mezi sjezdy SAS ČR. Sestává ze 13ti členů: předsedy, výkonného místopředsedy, místopředsedy-správce, pokladníka a 9ti členů SAS ČR volených podle klíče uvedeného v odst. 2 tohoto paragrafu.

2)      Předseda SAS ČR, oba místopředsedové i pokladník jsou na sjezdu voleni tajným hlasováním všemi přítomnými členy SAS ČR. Ostatní členové jsou voleni podle následujícího klíče:

všichni kandidáti na členy Rady SAS ČR jsou pro volby rozděleni do tří skupin – tří kandidátek:

- kandidátka č. 1: lékaři z oborů invazních (obory jsou uvedeny v pořadí podle Seznamu zdravotních výkonů): chirurgie, gynekologie, ortopedie, otorinolaryngologie, urologie, patologie

- kandidátka č. 2: lékaři z oborů technických: gastroenterologie, kardiologie dětská i dospělá, fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace, pneumologie, oftalmologie, radiodiagnostika,

- kandidátka č. 3: lékaři z oborů ostatních: interna, endokrinologie, gastroenterologie, revmatologie, alergologie, neurologie, psychiatrie dospělá i dětská, , dermatologie; praktičtí lékaři.

 

Dojde-li mezi dvěma volebními sjezdy k rozšíření počtu oborů v SAS ČR o takové, které nejsou výše v tomto odstavci uvedeny, rozhodne sjezd SAS ČR zvláštním hlasováním před volbami do orgánů SAS ČR o přiřazení příslušného oboru k jedné ze tří jmenovaných skupin.

Všichni členové přítomní na sjezdu SAS ČR z každé kandidátky zvolí po třech členech Rady SAS ČR a dvou jejích náhradnících. Celkem tím tedy zvolí devět řádných členů Rady SAS ČR a šest náhradníků.

3)      Šest náhradníků Rady SAS ČR, volených podle klíče uvedeného v odst. 2 tohoto paragrafu, je v pořadí se zřetelem k množství obdržených hlasů na sjezdu do Rady SAS ČR kooptováno v případě, že v ní člen Rady SAS ČR z jejich kandidátky svou práci ukončí. Lékař z oboru technického nahrazuje opět lékaře z oboru technického apod.

4)      Rada SAS ČR je ze svého konání odpovědna sjezdu SAS ČR a jemu také musí předložit zprávu o své činnosti.

5)      Členové Rady SAS ČR jsou povinni účastnit se sjedu SAS ČR.

6)      Členové Rady SAS ČR – po vzájemné dohodě nebo na základě jejího usnesení - jsou pro výkon funkce v době mimo zasedání Rady SAS ČR rozděleni takto: tři její členové tvoří s předsedou SAS ČR a výkonným místopředsedou pětičlennou reprezentační komisi. Jejím úkolem je reprezentace SAS ČR navenek včetně vydávání tiskových zpráv a vystupování ve sdělovacích prostředcích. Ostatní její členové podléhají místopředsedovi-správci, který jim přiděluje jednotlivé úkoly. Při plnění zadaných konkrétních úkolů mohou se souhlasem Rady SAS ČR tito její členové spolupracovat i s jinými členy SAS ČR.

7)      Pravidla pro svolání a jednání Rady SAS ČR jsou následující:

a)      schůzi Rady SAS ČR svolává předseda nebo místopředseda SAS ČR zpravidla jednou měsíčně, nejméně však jednou za tři měsíce;

b)      v nepřítomnosti předsedy SAS ČR, v naléhavých případech a také když Rada nebyla svolána v posledních třech měsících, má právo ji svolat kterýkoli z jejích členů;

c)      Rada SAS ČR musí být svolána také tehdy, požádá-li o to nejméně jedna třetina jejích členů nebo revizní komise SAS. V takovém případě se Rada musí sejít do 14 dnů od doručení žádosti do sídla SAS ČR;

d)      místo a termín schůze Rady SAS ČR je svolávající povinen sdělit nejpozději týden před příslušným zasedáním Rady SAS ČR prostřednictvím jejích kontaktních e-mailových adres. Pokud členové Rady SAS ČR těmito adresami nedisponují, musí svolávající tuto informaci oznámit faxem nebo telefonicky;

e)      program schůze Rady SAS ČR – včetně všech náležitých písemných podkladů – musí obdržet všichni její členové, nejpozději dva dny před jejím konáním; jen ve výjimečných případech je možné, aby uvedené materiály obdrželi na začátku příslušného jednání;

f)        jednání Rady SAS ČR řídí předseda SAS, není-li hlasováním určen jiný předsedající. Předsedající sleduje schopnost usnášení zasedání, zahajuje je, dává návrhy na jeho ukončení, vyhlašuje výsledek hlasování a dbá na to, aby jednání mělo pracovní charakter a věcný průběh. Členové Rady SAS i ostatní diskutující se o slovo hlásí předsedajícímu, který jim je uděluje v pořadí, v jakém se hlásili. Žádný diskusní příspěvek není časově limitován; předsedající však má právo každý příspěvek přerušit a požádat Radu SAS ČR o vyslovení souhlasu s jeho ukončením. Pokud tak Rada SAS ČR hlasováním rozhodne, je předsedající povinen odebrat slovo diskutujícímu a ke slovu vyzvat dalšího přihlášeného člena. Kromě předsedajícího nemá žádný jiný člen Rady SAS ČR právo přerušovat právě hovořícího člena;

g)      člen Rady SAS se může přihlásit k technické poznámce, kterou reaguje na průběh rozpravy. V tomto případě dostane slovo neprodleně, avšak bez přerušení toho, kdo právě hovoří. Za technickou poznámku se považuje procedurální návrh týkající se způsobu projednávání některého bodu pořadu nebo upozornění na porušení stanov SAS ČR, příp. jiného závazného předpisu;

h)      každý projednávaný bod je zakončen formulováním návrhu usnesení a hlasování o něm. Byly-li vzneseny pozměňovací návrhy, je o nich hlasováno postupně v opačném pořadí, než byly přednášeny;

i)        pokud klesne počet přítomných členů Rady SAS ČR pod hranici schopnosti usnášení, je předsedající povinen schůzi Rady okamžitě přerušit. Z jakýchkoli jiných důvodů může tak být učiněno jen na základě hlasování Rady SAS. V případě přerušení schůze před vyčerpáním celého programu musí předsedající ihned vyhlásit termín pokračování zasedání, které se musí konat do 14 dnů ode dne, kdy bylo přerušeno; může pak být ukončeno až po vyčerpání všech bodů schváleného programu;

j)        na schůzi Rady SAS ČR může být jednáno jen o věcech, které byly dány na její pořad a o návrzích, s jejichž zařazením Rada SAS souhlasí. Předsedající sdělí návrh programu schůze při jejím zahájení. O něm, o námitkách proti němu i o doplňujících návrzích rozhodne Rada SAS hlasováním. Program jednání je možno měnit i v jeho průběhu, pokud o to požádá kterýkoli člen Rady SAS, která svým hlasováním s tímto návrhem projeví souhlas. O každém návrhu změny programu – včetně návrhu změny předsedajícího a pokud Rada SAS svým hlasováním nerozhodne jinak – je předsedající povinen dát hlasovat bez rozpravy;

k)      Rada SAS ČR je schopna usnášení, je-li přítomna nadpoloviční většina jejích členů, a přijímá usnesení nadpoloviční většinou hlasů všech jejích členů. Usnesení je tedy platné, získá-li nejméně sedm hlasů členů Rady.

l)        o jednání Rady SAS pořizuje zapisovatel, kterého Rada SAS určila, zápis, jenž obsahuje znění všech přijatých usnesení s jmenovitým výsledkem hlasování; přílohou zápisu je prezenční listina s podpisy zúčastněných. Jiné záznamy než usnesení Rady SAS ČR mohou být v zápise obsaženy jen s jejím souhlasem. Zápis včetně všech příloh, podepsaný zapisovatelem a předsedajícím, musí být nejpozději do 14 dnů k dispozici na webových stránkách sdružení. Závěry z jednání Rady SAS jsou ostatním členům doručeny také prostřednictvím informačního bulletinu SAS ČR;

m)    zasedání Rady SAS ČR se mohou účastnit jen její členové, předseda revizní komise a předseda smírčí, rozhodčí a kárné komise SSL, neurčí-li Rada SAS svým hlasováním jinak;

n)      členové Rady SAS jsou povinni účastnit se každého jejího zasedání, jinak musí svou nepřítomnost omluvit přímo předsedovi SAS, stejně jako pozdní příchod nebo předčasný odchod předsedajícímu;

o)      způsob jednání své schůze může Rada SAS – kromě písmene k) tohoto odstavce – upravit svým usnesením. Změna odstavce k) může být provedena jen usnesením Sjezdu SAS ČR, a to takovým postupem, jakým jsou realizovány změny těchto stanov.

8)      Pokud je jednání Rady SAS ČR třikrát po sobě řádně svoláno a přitom se Rada ani v jednom z těchto svolání nesejde v usnášeníschopné podobě, je předseda SAS povinen svolat volební sjezd SAS ČR.

9)      Rada SAS ČR má zejména tyto úkoly a oprávnění:

- rozhoduje o vydávání plných mocí k jednání za SAS ČR,

-         prostřednictvím pověřených zástupců se účastní všech jednání dohodovacího řízení,

-         přijímá a schvaluje usnesení týkající se činnosti SAS ČR,

-         řídí finanční hospodaření SAS ČR a spravuje jeho majetek,

-         schvaluje roční účetní uzávěrku před Sjezdem SAS ČR,

-         přijímá nové členy SAS ČR, vede seznam členů, uděluje důtky členům za jejich přestupky, navrhuje sjezdu SAS ČR vyloučení jeho členů ze SAS ČR a bere na vědomí ukončení členství v SAS ČR,

-         zřizuje poradní a pracovní skupiny,

-         schvaluje pravidla pro činnost organizačních složek a odborných sekcí SAS ČR,

-         uskutečňuje zahraniční styky SAS ČR,

-         zajišťuje informovanost členské základny,

-         může podle potřeby zřídit svůj profesionální aparát i najmout prostory pro činnost SAS ČR,

-         rozhoduje o všech věcech, týkajících se SAS ČR, pokud o nich podle těchto stanov nerozhodne jiný orgán SAS ČR.

 

§ 23

Celostátní výbor odborností SAS ČR

1)      Každý předseda odborné sekce nebo jím pověřený zástupce dané odbornosti – nejvýše však jeden zástupce za každou odbornost ve smyslu číselného dělení v Seznamu lékařských výkonů s bodovými hodnotami – se stává automaticky členem Celostátního výboru odborností SAS ČR a účastní se jeho zasedání. Výbor odborností je poradním orgánem Rady SAS ČR.

2)      Výbor odborností se schází podle potřeby, nejméně však jednou ročně. Je svoláván předsedou SAS ČR nebo místopředsedou-správcem a zabývá se společnými problémy odborností, které jsou v SAS ČR zastoupeny. Závěry z jednání Výboru odborností je svolávající povinen přednést k projednání na nejbližším zasedání Rady SAS.

3)      Výboru odborností nepřísluší řešit:

-         personální věci SAS ČR včetně volby ostatních místopředsedů a předsedy SAS ČR,

-         hospodaření SAS ČR.

 

§ 24

Revizní komise SAS ČR

1)      Revizní komise SAS ČR kontroluje hospodaření SAS ČR, zejména správnost vedení jeho účtů a nakládání s jeho prostředky. Nejméně jednou ročně podává zprávu o své činnosti sjezdu SAS ČR a za svou činnost mu odpovídá.

2)      Revizní komise SAS ČR je složena nejméně ze tří členů; ti pak volí ze svého středu jejího předsedu, který řídí činnost komise a má právo se s hlasem poradním účastnit schůzí Rady SAS a jednání Výboru odborností.

3)      Členové revizní komise nesmějí být na jakékoliv úrovni členy žádného jiného orgánu SAS ČR, a to po celou dobu svého funkčního období.

4)      Revizní komise se schází nejméně třikrát ročně, vždy však před sjezdem SAS ČR.

5)      Revizní komise plní zejména tyto úkoly:

-         kontroluje hospodaření a nakládání s prostředky SAS ČR, práci pokladníka a účetní,

-         jednou ročně ve spolupráci s pokladníkem vyhotovuje revizní zprávu o výsledcích své činnosti,

-         přezkoumává činnost, nálezy a rozhodnutí revizních komisí složek a sekcí SAS ČR a má právo je měnit nebo rušit.

6)      Revizní komise má právo podat Radě SAS ČR písemný návrh na svolání sjezdu SAS ČR; pokud tak Rada SAS neučiní do 60 dnů od prokazatelného doručení žádosti revizní komise do sídla SAS ČR, má revizní komise právo sjezd SAS ČR svolat sama.

 

§ 25

Smírčí, rozhodčí a kárná komise SAS ČR

1)      Smírčí, rozhodčí a kárná komise SAS ČR:

- vykonává dohled nad dodržováním stanov SAS ČR,

- vede disciplinární řízení proti členu SAS ČR,

- řeší stížnosti členů SAS na členy SAS a spory mezi členy SAS.

2)      Smírčí, rozhodčí a kárná komise je nejméně tříčlenná a je volena sjezdem SAS ČR. Její členové si ze svého středu volí předsedu komise, který má právo účastnit se s hlasem poradním jednání Rady SAS a Výboru odborností SAS.

3)      Členové smírčí, rozhodčí a kárné komise nemohou být současně členy Rady SAS ČR nebo revizní komise SAS ČR.

4)      Zjistí-li smírčí, rozhodčí a kárná komise, že některý člen porušil stanovy SAS, je povinna událost neprodleně přezkoumat a zdokumentovat. Výsledek šetření včetně návrhu řešení musí předá bez odkladu Radě SAS k projednání.

5)      Smírčí, rozhodčí a kárná komise provádí svou činnost na základě vlastních zjištění, podnětů od Rady SAS nebo návrhů členů SAS.

 

§ 26

Předseda SAS ČR

1)      Předseda SAS ČR je jeho statutárním zástupcem a mluvčím, reprezentuje SAS ČR navenek a jedná a podepisuje se jménem SAS ČR. Je volen sjezdem SAS ČR.

2)      V jeho nepřítomnosti nebo zaneprázdnění jej zastupuje výkonný místopředseda nebo jiný člen Rady SAS ČR.

3)      Předseda SAS ČR nebo jeho zástupce stvrzuje svým podpisem všechny dokumenty SAS ČR.

4)      Předseda SAS ČR svolává a řídí schůze Rady SAS ČR, Výboru odborností, sjezd SAS ČR a porady předsedů složek SAS ČR.

5)      Předseda SAS ČR je za svou činnost odpovědný sjezdu SAS ČR a Radě SAS ČR. Sjezdu SAS ČR předkládá zprávu o své činnosti a o činnosti Rady SAS ČR.

 

§ 27

Místopředsedové SAS ČR

Dva místopředsedové mají rovné postavení, které je však funkčně diferencováno takto:

1)      Výkonný místopředseda zastupuje především předsedu SAS ČR v době jeho nepřítomnosti a je mu nápomocen při výkonu jeho funkce, zejména pokud jde o reprezentaci SAS ČR.

2)      Místopředseda-správce odpovídá v prvé řadě za organizační věci chodu SAS včetně získávání nových členů a zajištění jejich informovanosti, za tím účelem je oprávněn se souhlasem Rady SAS vytvářet profesionální aparát, pokud to potřeby SAS vyžadují. Místopředseda-správce svolává a řídí jednání Výboru odborností SAS a porady s předsedy složek SAS.

§ 28

Pokladník SAS ČR

1)      Pokladník je členem Rady SAS ČR a je volen sjezdem SAS ČR.

2)      Pokladník je odpovědný za hospodaření SAS ČR a za vedení pečlivé a přesné evidence a dokumentace včetně včasného vyhotovení a odevzdání všech výkazů příslušným státním orgánům a institucím. Účetní uzávěrky musí být schváleny Radou SAS ČR.

3)      Pokladník je povinen úzce spolupracovat s předsedou, Radou a revizní komisí SAS ČR. Spolu s revizní komisí jednou ročně vypracovává zprávu o hospodaření SAS ČR, kterou on nebo předseda komise na sjezdu SAS ČR přednese.

 

§ 29

Volby do orgánů SAS ČR a, členství v orgánech SAS ČR

1)      Volební období všech orgánů SAS ČR na všech úrovních je čtyřleté.

2)      Předsedu SAS ČR, výkonného místopředsedu, místopředsedy-správce, členy Rady SAS ČR, pokladníka, revizní komisi a smírčí, rozhodčí a kárnou komisi volí Sjezd SAS ČR.

3)      Volby rad, předsedů, revizních a smírčích, rozhodčích a kárných komisí krajských, okresních nebo městských složek SAS ČR probíhají na příslušných krajských, okresních nebo městských shromážděních.

4)      Předseda revizní komise SAS ČR je volen na prvním zasedání této komise, které se musí konat nejpozději do 14 dnů od volebního sjezdu SAS ČR.

5)      Předseda smírčí, rozhodčí a kárné komise je volen na prvním zasedání této komise, které se musí konat do 14 dnů od volebního sjezdu SAS ČR.

6)      Volba členů výboru odborné sekce a předsedy sekce probíhá na shromáždění odborné sekce.

7)      Volby členů Rady SAS ČR, předsedy SAS ČR, místopředsedů i pokladníka SAS ČR, krajských, okresních i městských složek SAS ČR a jejich předsedů jsou tajné, všechny ostatní volby probíhají veřejným hlasováním, neurčí-li SAS ČR či příslušné shromáždění jinak.

8)      Všechny orgány SAS ČR, které volí výše jmenované funkcionáře a sobě podřízené sekce a složky, je mohou odvolat, shledají-li k tomu závažné důvody. Nově zvolený funkcionář nebo orgán SAS ČR je pak volen na dobu, která do jeho konce příslušném období zbývá.

 

§ 30

Zastupování SAS ČR a podepisování za SAS ČR

1)      Statutárním orgánem SAS ČR je jeho předseda, plnou moc k zastupování SAS ČR na jednáních nebo k podepisování může od něj obdržet i jiný člen Rady SAS ČR na základě jejího rozhodnutí. V případě nepřítomnosti předsedy SAS ČR jej v plném rozsahu zastupuje výkonný místopředseda.

2)      Podpisové právo k běžnému účtu SAS ČR mají předseda, výkonný místopředseda a pokladník SAS ČR, případně další osoby Radou SAS ČR určení.

3)      Podepisování za SAS ČR se děje tak, že předseda nebo jiná, Radou SAS ČR k tomu zplnomocněná osoba připojí svůj podpis k napsanému, otištěnému nebo jinak vytištěnému názvu SAS ČR na příslušném dokladu.

 

§ 31

Porady předsedů krajských, okresních a městských složek SAS ČR s předsedou SAS ČR

1) Místopředseda-správce nebo předseda SAS ČR svolává v případě potřeby poradu předsedů všech vytvořených krajských, okresních nebo městských složek SAS ČR. Kromě předsedů příslušných složek SAS ČR mají právo účastnit se této porady i členové Rady SAS ČR.

2) Porada formuluje doporučení pro práci Rady SAS ČR.

3)      O poradě je pořízen zápis se zněním přijatých doporučení, který je svolávající povinen neprodleně předat Radě SAS ČR k projednání. Ta jej pak musí zařadit na program svého nejbližšího zasedání.

 

§ 32

Předávání informací

1)      Je-li člen SAS ČR pozván na jakékoli jednání nebo plánuje-li na něm za SAS svou účast sám, je povinen předem informovat předsedu SAS ČR o místě, termínu konání a plánovaném programu tohoto jednání. Dohodou s předsedou SAS, popř. usnesením Rady SAS může být na zasedáních složení delegovaných zástupců SAS změněno. Takto určené, písemně potvrzené složení delegace na zasedání je pro členy SAS závazné. Po ukončení každého jednání je předseda nebo jiný zastupující člen SAS povinen informovat o jeho obsahu a závěrech Radu SAS na jejím nejbližším zasedání.

2)      Probíhá-li jednání na úrovni krajské, okresní nebo městské složky SAS a nijak se netýká SAS jako celku, podléhá složení delegace na toto jednání schválení předsedou krajské, okresní nebo městské složky SAS. Tomu jsou účastníci povinni do 5 dnů od ukončení příslušného shromáždění podat informaci o jeho výsledku.

3)      Probíhá-li samostatná porada odborné sekce o problému, který se netýká SAS jako celku, podléhá schválení delegace na tu poradu výboru odborné sekce. Ten také musí být od 5 dnů od ukončení tohoto jednání seznámen s jeho výsledkem. Předseda odborné sekce je pak povinen o průběhu nebo závěrech takových jednání informovat předsedu SAS nebo místopředsedu-správce.

4)      Členové SAS, kteří nejsou členy orgánů SAS vyjmenovaných v odstavcích 1) až 3) tohoto paragrafu, mají právo na úplné a nezkreslené informace, poskytnuté na základě jejich dotazů, vznesených k členům orgánů SAS na všech úrovních. Dále jsou pravidelně seznamování s informacemi zveřejněnými na webových stránkách Sdružení a zprávami v informačním bulletinu SAS.

 

 

Část čtvrtá

 

Krajské, okresní a městské složky SAS ČR

§ 33

Orgány krajských, okresních a městských složek SAS ČR

1)      Členové, kteří vykonávají praxi ve stejném vyšším územně správním celku, mají právo založit krajskou složku SAS ČR, která zahájí svou činnost, přihlásí-li se do ní alespoň 50 členů SAS ČR z daného vyššího územně správního celku. V každém jednotlivém vyšším územně správním celku je možné založit nejvíce jednu krajskou složku SAS ČR.

2)      Orgány krajských složek jsou:

- krajské shromáždění členů SAS,

- rada krajské složky SAS,

- revizní komise krajské složky SAS,

- smírčí, rozhodčí a kárná komise krajské složky SAS.

3)      Členové vykonávající lékařskou praxi ve stejném okrese nebo statutárním městě – v případě přihlášení se nejméně deseti z nich – mají právo založit okresní nebo městskou složku SAS. V každém okrese nebo statutárním městě je možné zřídit nejvíce jednu okresní nebo městskou složku SAS.

4)      Orgány okresních nebo městských složek SAS jsou:

- okresní (městské) shromáždění členů SAS,

- rada okresní (městské) složky SAS,

- předseda okresní (městské) složky SAS.

5)      Okresní nebo městská složka SAS, má-li alespoň 20 členů, může v případě potřeby na svém shromáždění zvolit také:

- okresní (městskou) revizní komisi,

- okresní (městskou) smírčí, rozhodčí a kárnou komisi.

6)      V okresních nebo městských složkách SAS, v nichž nejsou zřízeny revizní a smírčí, rozhodčí a kárné komise, vykovává jejich funkci krajská revizní a smírčí, rozhodčí a kárná komise, je-li v daném vyšším územně správním celku zřízena. Pokud krajská složka SAS v daném vyšším územně správním celku zřízena není, vykovává funkci těchto komisí celostátní revizní a celostátní smírčí, rozhodčí a kárná komise SAS.

7)      Složky SAS ČR všech úrovní i jejich orgány jsou povinny respektovat rozhodnutí Rady SAS ČR, event. revizní komise SAS ČR.

 

§ 34

Krajské (okresní, městské) shromáždění členů

1)      Shromáždění členů příslušné složky je jejím nejvyšším orgánem. Je svoláváno předsedou složky SAS na základě usnesení její rady podle potřeby, nejméně však jednou ročně vždy před sjezdem SAS. Mimořádně může být svoláno, požádá-li o to nejméně jedna třetina členů složky SAS, a to nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy žádost o svolání mimořádného shromáždění členů byla doručena radě složky SAS s tím, že termín a místo konání a plánovaný program musí být vyhlášený s dvoutýdenním předstihem.

2)      Pravidla pro jednání shromáždění složky SAS jsou dána jejich jednacími řády, které musí být tímto shromážděním a Radou SAS ČR schváleny.

3)      Shromáždění složky SAS má zejména tato oprávnění:

- volí a odvolává členy rady složky, jejího předsedu, členy revizní komise složky nebo členy smírčí, rozhodčí a kárné komise složky SAS,

- rozhoduje o pozastavení, případně zrušení rozhodnutí rady příslušné složky SAS ,

- projednává a schvaluje každoročně zprávu o činnosti složky SAS,

- stanovuje zásadní směry činnosti složky SAS,

- navrhuje změny stanov SAS,

- zabývá se všemi dalšími vnitřními otázkami, které si k rozhodnutí v rámci své organizační složky SAS vyhradí.

 

§ 35

Rada krajské (okresní, městské) složky SAS

1)      Rada složky SAS je jejím výkonným orgánem a řídí její činnost v období mezi shromážděními členů.

2)      Rada krajské složky SAS sestává z předsedy její složky, jeho místopředsedy a nejméně ze tří dalších členů; radu okresní a městské složky tvoří její předseda a nejméně dva další členové. Všichni jsou voleni shromážděním členů složky SAS.

3)      Rada složky SAS se schází zpravidla jednou měsíčně, nejméně však jednou za 3 měsíce; svolává ji předseda, v jeho nepřítomnosti jiný pověřený člen rady.

4)      Pro jednání rad složek platí obdobná pravidla jednání Rady SAS, stanovená v § 22 odst. 7 písm. f) až n) těchto stanov.

5)      Rada složky SAS plní zejména tyto úkoly:

- vede osobní agendu a seznam členů složky SAS včetně archivace kopií jejich přihlášek,

- jedná se zástupci smluvních partnerů v příslušné oblasti a zajišťuje smluvní vztahy svých členů,

6)      Vede dokumentaci o své činnosti.

 

§ 36

Krajská (okresní, městská) revizní komise SAS

1)      Revizní komise je kontrolním orgánem složky SAS.

2)      Revizní komise má nejméně tři členy složky SAS, volené shromážděním jejích členů. Volí z nich svého předsedu, který řídí její činnost a má právo se hlasem poradním zasedání rady příslušné složky SAS účastnit.

3)      Členové revizní komise složky SAS nemohou být na jakékoliv úrovni členy žádného jiného orgánu SAS.

4)      V okresních (městských) složkách SAS, které mají méně než 20 členů, se revizní komise nezřizují.

5)      Revizní komise složky SAS plní zejména tyto úkoly:

- kontroluje nakládání s majetkem a finančními prostředky, jež SAS jako celek složce svěřilo,

- každoročně předkládá shromáždění členů složky SAS revizní správu. Kopii této správy zasílá Revizní komisi SAS ČR.

6)      Revizní komise složky SAS se schází nejméně třikrát ročně, vždy však před zasedáním shromáždění členů příslušné složky SAS.

§ 37

Smírčí, rozhodčí a kárná komise složky SAS

1)      Smírčí, rozhodčí a kárná komise složky SAS dohlíží na dodržování stanov SAS ČR složkou SAS, řeší stížnosti členů složky, na členy složky a spory mezi členy složky SAS.

2)      Smírčí, rozhodčí a kárná komise má nejméně tři členy, kteří jsou voleni shromážděním složky SAS; ti pak ze svého středu volí předsedu komise, který řídí její činnost a s hlasem poradním má právo účastnit se jednání rady příslušné složky.

3)      V okresních (městských) složkách SAS, které mají méně než 20 členů, se smírčí, rozhodčí a kárné komise nezřizují.

4)      Podnět k zahájení činnosti smírčí, rozhodčí a kárné komise složky SAS může dát kterýkoli její člen. Výsledek svého šetření předává předseda komise k projednání radě složky, event. shromáždění členů složky. Zápis o každém řešeném případě zasílá také celostátní smírčí, rozhodčí a kárné komisi SAS.

 

§ 38

Předseda krajské (okresní, městské) složky SAS

1)      Složku SAS navenek zastupuje její předseda. Svou pravomoc může delegovat na místopředsedu složky SAS, který je zvolen ve smyslu stanov nebo jednacího řádu příslušné složky SAS.

2)      Předseda složky SAS je volen jejím shromážděním.

3)      Předseda složky SAS je povinen zúčastnit se sjezdu SAS ČR.

 

 

Část pátá

 

Odborné sekce

§ 39

Odborné sekce

1)      Pro naplnění ustanovení § 17 až 22 a 23 mají členové SAS ČR – příslušníci jedné lékařské odbornosti ve smyslu dělení podle Seznamu lékařských výkonů s bodovými hodnotami – právo vytvořit odbornou sekci za účelem hájení a prosazování zájmů své odbornosti.

2)      Odborná sekce eviduje své členy, má právo archivovat kopie jejich přihlášek, pokud jsou doplněny písemným dodatkem, v němž člen SAS ČR svým podpisem stvrzuje i v této odborné sekci své členství.

3)      Nejvyšším orgánem této sekce je shromáždění odborné sekce, které se schází podle potřeby, nejméně však jednou ročně. Svolává je předseda odborné sekce nebo jiný člen jejího výboru na základě jeho usnesení. Shromáždění sekce musí být také svoláno do 30 dnů od data doručení žádosti alespoň jedné třetiny členů sekce.

4)      Usnesení shromáždění odborné sekce je platné v případě souhlasu nadpoloviční většiny přítomných členů.

5)      Shromáždění sekce volí ze svého středu nejméně tříčlenný výbor sekce a jejího předsedu, který se při splnění podmínky uvedené v § 23 odst. 1 stává členem Výboru odborností SAS ČR. Předseda odborné sekce je povinen zúčastnit se sjezdu SAS ČR.

6)      Podrobná pravidla práce jednotlivých sekcí – včetně jednacích řádů jejich shromáždění a jednání výborů – mohou být upravena jejich stanovami, které však musí být v souladu s těmito stanovami SAS ČR. Stanovy odborných sekcí podléhají pak schválení Radou SAS ČR.

 

 

Část šestá

 

Majetek a hospodářská činnost SAS ČR

§ 40

Majetek SAS ČR

1)      SAS ČR může nabývat vlastního majetku, s nímž hospodaří, a to v souladu s platnými právními předpisy.

2)      Příjmy SAS ČR se tvoří zejména z těchto zdrojů:

- z členských příspěvků nebo jiných poplatků, které jsou hrazeny SAS ČR v hotovosti nebo na jeho účet. O jejich výši rozhoduje sjezd SAS ČR, v naléhavých případech Rada SAS ČR,

- ze zisku z vlastní hospodářské činnosti,

- z dotací, darů, odkazů a nadací.

3)      Roční členské příspěvky jsou splatné vždy předem do 31. 3. každého kalendářního roku.

4)      Jednotlivé složky a sekce SAS mají právo na proplacení nákladů na svou činnost proti doloženým účtům. Roční maximální částka, která jim může být uhrazena, je 15 % objemu skutečně zaplacených členských příspěvků příslušné sekce nebo složky SAS. Vyšší částku mohou získat jen na základě souhlasu sjezdu SAS ČR.

 

 

Část sedmá

 

Závěrečná ustanovení

§ 41

Zánik SAS ČR

SAS ČR zanikne:

1)      souhlasem dvou třetin všech členů SAS ČR, vyjádřeným hlasováním na sjezdu SAS ČR,

2)      pravomocným rozhodnutím Ministerstva vnitra ČR.

 

Likvidace bude provedena podle příslušných právních předpisů.

 

Stanovy SAS ČR byly schváleny na sjezdu SAS ČR dne 3. dubna 2004, s platností od jejich registrace Ministerstvem vnitra ČR.