Informace o jednáních na MPSV o vypisování a vedení OČR, Anketa

INFORMACE…ANKETA.

 

Neschopenky, neschopenky.........

 

Na konci roku 2008 jsme Vás informovali o povinnostech souvisejících s nástupem účinnosti Zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění, viz informace na našich stránkách ze 17.12.2008 pod názvem Nové povinnosti ambulantního specialisty......, detaily a návody pro členy jsou v přílohách kryty heslem. Informací to ale nekončí. Registrujeme řadu stížností, dotazů i protestů z Vašich řad. Proto jsem iniciovali jednání v této věci na MPSV.Jednání proběhlo 12.2.2009, za MPSV vedl jednání náměstek ministra, MUDr. Marián Hošek, dále byl přítomen vrchní ředitel sekce 2 Mgr. Jiří Král a ředitel odboru posudkové služby MUDr. Bc. Rostislav Čevela.

Rozhodli jsme se zveřejnit jejich stanovisko k projednávaným bodům, které považujeme v této souvislosti pro nás za nejdůležitější .

 

Prosíme, čtěte jej pozorně a pak se vraťte k těm otázkám, které jsou hned pod touto výzvou. Potřebujeme Vaši zpětnou reflexi.

 

ANKETA:

K bodu l:

Myslíte si, že finanční zátěž spojená s poštovným při administrativě spojené s vedením neschopenek je zanedbatelná a hrazená v cenách výkonů?

 

K bodu 2:

Myslíte si, že údaj o diagnóze na formuláři DPN je ve všech případech nezbytný ?

 

K bodu 3:

Souhlasíte s námi, že je třeba vyvíjet trvalý tlak na elektronicky vedenou administrativu spojenou s vedením DPN a PO?

 

K bodu 4:

Domníváte se, že jednostranný výklad technického postupu při vypisování neschopenek ze strany praktiků je odpovídající potřebám a zvyklostem v terénu? Akceptujete ho?

 

A navíc:

Registrujete (a pokud ano, jaké) Vy sám u sebe nějaké problémy v komunikaci s okolními praktickými lékaři v předávání vedení PN?

 

Vaše názory a připomínky zasílejte prosím v uvedeném členění na adresu: sasp@sasp.cz

Jako Předmět zprávy užijte heslo „K neschopenkách“.

(uzávěrka do 31.3.2009)

Předem Vám děkujeme za pomoc, kterou nám všem svými názory poskytnete.

Stanovisko k výsledku jednání

k připomínkám lékařů ve věci praktické realizace zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění.

 

Zapsal : dr. R. Čevela, ŘO 23

Schválil: mgr. J. Král, VŘ 2

Zápis z jednání

 

Dne 12.2.2009 se uskutečnilo jednání zástupců Sdružení ambulantních specialistů (SAS) a Koalice soukromých lékařů (KSL) s náměstkem ministra panem MUDr. Mariánem Hoškem. Za ministerstvo práce a sociálních věcí byli dále přítomni vrchní ředitel sekce 2 pan Mgr. Jiří Král a ředitel odboru posudkové služby pan MUDr. Bc. Rostislav Čevela. Lékaře zastupoval pan MUDr. Zoran Jojko, předseda SAS ČR a paní MUDr. Marie Duřpektová, výkonná místopředsedkyně SAS ČR. Jednání bylo vyvoláno v souvislosti s nabytím účinnosti zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů (ZNP).

 

Jednání se týkalo následujících témat:

 

1)      Finanční zátěž ošetřujících lékařů související s doručováním tiskopisů vázajícím se k posuzování dočasné pracovní neschopnosti (DPN) a potřeby ošetřování (PO) příslušným okresním správám sociálního zabezpečení.

 

2)      Ochrana dat související s povinností uvádět na tiskopisy Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti a Rozhodnutí o potřebě ošetřování diagnózu.

 

3)      Formální nedostatky formulářů pro uznávání dočasné pracovní neschopnosti a potřeby ošetřování.

 

4)      Kompetence ošetřujících lékařů jednotlivých odborností při uznávání dočasné pracovní neschopnosti a vystavování Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti a Rozhodnutí o potřebě ošetřování.

 

Ad 1)

Zástupci SAS a KSL žádali vysvětlení pojmu „průkazné doručení“, které, jak uvedli, vyžaduje ZNP a týká se doručování tiskopisů okresním správám sociálního zabezpečení. S tím souvisí finanční zátěž v souvislosti s poštovným.

 

K tomu se uvádí:

  • Zákon č.187/2006 Sb. uvádí v § 61 písm. e), že má "ošetřující lékař povinnost odeslat příslušnému orgánu nemocenského pojištění na předepsaném tiskopisu hlášení o vzniku DPN, hlášení o ukončení DPN a hlášení o změně režimu DPN pojištěnce, a to nejpozději v pracovní den následující po dni, kdy bylo vydáno rozhodnutí o vzniku nebo o ukončení DPN nebo o změně režimu DPN pojištěnce; tato povinnost je splněna i předáním tohoto hlášení v této lhůtě tomuto orgánu". V zákoně se tedy používá pouze pojem "odeslat" nebo pojem "předat".
  • Hlášení o vzniku DPN, o ukončení DPN, o změně režimu DPN pojištěnce a pod. je administrativní činnost spojená s výkonem léčebně preventivní péče, hrazená ze zdravotního pojištění. U každého výkonu klinického vyšetření (komplexní, opakované komplexní, cílené, kontrolní) je jako jeden zvláštní bod uvedená tato administrativní činnost.
  • V rámci každého klinického výkonu se hradí i režie, jejíž součástí jsou i služby - spoje (poštovné, telefonní poplatky).
  • Body za klinické výkony a režii stanoví MZ vyhláškou - jedná se o vyhl. MZ č. 134/1998 Sb., v platném znění, jejíž součástí je Seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Poštovné je tedy zahrnuto jako součást režie v úhradě za klinické výkony.

 

Závěr:

Pojem "průkazné doručení“ se v zákoně č.187/2006 Sb. nikde neobjevuje. Problematikou, včetně otázek nákladů na doručování, se však budou obě strany nadále zabývat.

 

Ad 2)

Pokud jde o ochranu dat zástupci lékařů vyslovili obavy z možnosti úniku citlivých dat o pacientovi, pokud budou na tiskopisech Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti a Rozhodnutí o potřebě ošetřování uváděna čísla diagnóz.

 

Zástupci MPSV uvedli, že ZNP v § 113 ukládá zaměstnancům orgánů nemocenského pojištění povinnost mlčenlivosti o skutečnostech, se kterými se seznámili při plnění povinnosti v oblasti pojištění nebo v souvislosti s nimi. Kromě toho ÚOOÚ je povinným připomínkovým místem v rámci vnějšího připomínkového řízení při přípravě nových zákonů. Stejně tomu tak bylo i při přípravě zákona o nemocenském pojištění a úprava uvedená v zákoně nebyla zpochybněna. S řešením souhlasil i Český statistický úřad, který data využívá pro statistické zjišťování v oblasti nemocnosti.

 

Závěr:

V případě výskytu konkrétních problémů bude právní úprava přehodnocena.

 

Ad 3)

Zástupci lékařů vyjádřili nespokojenost s podobou užívaných formulářů. Jako nedostatek uvedli špatný papír, velký počet listů a velikost tiskopisů. Považují za nesystémové, aby tiskopisy byly vyplňovány na psacím stroji nebo ručně a vyslovili naléhavý apel na zavedení elektronické komunikace.

 

Problémy souvisejícími s podobou tiskopisů pro uznávání DPN a PO se ČSSZ spolu s MPSV intenzivně zabývá, a to jak počtem potřebných dílů, tak kvalitou papíru i jejich rozměrem. Pokud jde o elektronickou komunikaci, MPSV již zadalo projekt HR 168/08 „Elektronická neschopenka….“, takže tento problém se řeší. Některé nezúčtovatelné tiskopisy bude možno i za  současného stavu předávat České správě sociálního zabezpečení elektronicky.

 

Závěr:

Zástupci MPSV slíbili, že o vývoji v této záležitosti budou SAS průběžně informovat.

 

Ad 4)

Zástupci SAS žádali vysvětlení týkající se kompetencí ošetřujících lékařů při uznávání dočasné pracovní neschopnosti a potřeby ošetřování a vystavování příslušných tiskopisů v této věci. K tomuto bodu předložili dodatečně zástupci SAS dokument nazvaný „Upozornění pro pacienty“ vydané Sdružením praktických lékařů a podepsané MUDr. Václavem Šmatlákem, předsedou sdružení. V závěru dokumentu je uvedeno, že údaje obsažené v této informaci jsou potvrzeny Ministerstvem zdravotnictví ČR a Českou správou sociálního zabezpečení. Zástupci SAS se táží, zda je tomu tak.

 

Zástupci MPSV uvedli, že právní úprava týkající se uznávání DPN se nezměnila. Praxe v minulém období však byla taková, že ve většině případů uznávali DPN lékaři primární zdravotní péče, zejména praktičtí lékaři. Ambulantní specialisté obvykle vedli  DPN jen v těch případech, kdy pro charakter nemoci a poskytovanou specializovanou péči tuto péči poskytovali výlučně oni. Dočasnou pracovní neschopnost musí jak podle staré, tak i podle nové právní úpravy uznat ošetřující lékař, který ji zjistí a který má práce neschopného ve své péči. Z hlediska ústavní a lázeňské péče nedošlo v  posuzování DPN rovněž k žádné věcné změně a nová právní úprava zachovává stav dříve uvedený ve vyhlášce č. 31/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Novým zákonem o nemocenském pojištění nedošlo v definování toho, kdo je ošetřujícím lékařem ke změně, nedošlo tudíž ani ke změně kompetence k vydávání rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti mezi praktickými lékaři a ambulantními specialisty.

 

Pokud jde o dokument předložený zástupci SAS nazvaný „Upozornění pro pacienty“ (příloha č.1) bylo zjištěno, že Sdružení praktických lékařů ČR neseznámilo ČSSZ předem s jeho obsahem.

 

Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k problematice ošetřujícího lékaře pro účely aplikace ZNP je uvedeno v příloze dopisu adresovaného místopředsedkyni Sdružení praktických lékařů ČR paní MUDr. Janě Uhrové (příloha č. 2).

 

Závěr:

MPSV i ČSSZ budou usilovat o lepší koordinaci mezi praktickými a ambulantními lékaři.

 

 

23. února 2009

 

Zapsal : dr. R. Čevela, ŘO 23

Schválil: mgr. J. Král, VŘ 2

 

 

Příloha č. 1 - dokument nazvaný „Upozornění pro pacienty“

Příloha č.2 - stanovisko Ministerstva zdravotnictví k problematice ošetřujícího lékaře