Formuláře EU
Formuláře E 116 a E 213 a návod k jejich vyplňování
Evropské formuláře (E-formuláře)
Žádost o dávku sociálního zabezpečení, její přiznání a vyplácení na národní úrovni je spojena s vyplňováním různých tiskopisů a s respektováním určitých postupů. Pokud celá záležitost obsahuje navíc mezinárodní prvek, výměna informací se stává složitější, jelikož je do věci zapojeno mnohem více institucí z různých zemí. Vše se komplikuje i po jazykové stránce. Proto se v EU používají ke komunikaci mezi jednotlivými nositeli pojištění tzv. E-formuláře, vypracované v rámci Administrativní komise[1], které slouží ke zjednodušení komunikace mezi nositeli pojištění členských států. E-formuláře jsou k dispozici ve všech oficiálních jazycích EU a jsou zrcadlové, což znamená, že cizí nositel pojištění je může porovnat se vzorem ve svém vlastním jazyce a měl by proto porozumět obsahu, aniž by ovládal jazyk, v němž je formulář sepsán.
E-formuláře jsou rozděleny podle jednotlivých oblastí, kterých se týkají;
např. řada E 100 slouží pro oblast dávek v nemoci a mateřství a pro oblast zdravotní péče, řada E 200 pro oblast důchodů.
Formulář E 116 – Lékařská zpráva
týkající se pracovní neschopnosti
Na tomto formuláři jsou uvedeny informace týkající se zdravotního stavu pojištěnce, který onemocněl na území jiného členského státu než ve kterém je pojištěn. V případě, kdy lékař daného členského státu dojde k závěru, že zdravotní stav pojištěnce zakládá pracovní neschopnost, slouží tento formulář pojištěnci jako potvrzení pracovní neschopnosti, které musí doručit do tří dnů příslušné instituci. Příslušná instituce formulář E 116 zašle spolu s žádostí o dávku v nemoci (formulář E 115) instituci, u které je dotyčná osoba pojištěna.
Upozornění: V České republice vyplní ošetřující lékař u pacienta pojištěného v jiném členském státě současně formulář E 116 i tiskopis Potvrzení pracovní neschopnosti (tiskopis ČSSZ 89 611 0).
Příklad
Osoba, která pracuje a je pojištěna v Německu, při svém pobytu v ČR onemocní. Lékař v ČR tuto osobu ošetří a vyplní na formuláři E 116 potřebné údaje. Vyplněný formulář E 116 spolu s I. a III. dílem Potvrzení pracovní neschopnosti předá pojištěnci, který ho do tří dnů doručí Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) příslušné podle místa výkonu ošetřujícího lékaře. Lékař OSSZ formulář E 116 ověří a OSSZ ho zašle spolu s žádostí o dávku v nemoci příslušné německé instituci, u které je osoba pojištěna.Tato instituce pak bude dané osobě vyplácet dávku v nemoci.
Formulář E 213 – Podrobná lékařská
zpráva
Na formuláři E 213
jsou uvedeny informace týkající se zdravotního stavu osoby, která žádá o
invalidní důchod z jiného členského státu než ve kterém bydlí.
Formulář E 213 slouží příslušné
instituci daného členského státu jako podklad pro posouzení zdravotního stavu
žadatele pro účely přiznání
invalidního důchodu.
Upozornění:
V České republice vyplní ošetřující lékař u pacienta, který žádá o
invalidní důchod z České republiky a současně z jiného členského
státu, český tiskopis ČSSZ 89 400 1 a zároveň formulář E 213. Tiskopisy
vyplňuje ošetřující lékař pouze na
žádost lékaře OSSZ.
Příklad
Osoba, která bydlí v ČR, žádá o invalidní důchod z ČR a
z Rakouska. Ošetřující lékař v ČR vyplní pro účely posouzení
zdravotního stavu v ČR český
tiskopis ČSSZ 89 400 1 a zároveň vyplní formulář E 213, který předá lékaři OSSZ
(příp. přímo žadateli). Lékař OSSZ formulář E 213 ověří a OSSZ dále
zprostředkuje jeho předání příslušné rakouské instituci jako podklad pro
posouzení zdravotního stavu dané osoby podle rakouských právních předpisů.
Číslo a název
položky |
Vyplnění |
Vzor vyplnění |
|
||
|
||
V aktualizované formě je formulář E 116 k dispozici na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení (www.cssz.cz).
E 213 – PODROBNÁ LÉKAŘSKÁ ZPRÁVA